Technology Committee

Contact Us
John Palmer, Associate Director
512-232-3003
jpalmer@cii.utexas.edu
Nuria E. Ayala, Project Manager
(512) 232-3009
nuria.ayala@cii.utexas.edu
TC Subcommittees TC Workspace TC Upcoming Events Fiatech Project Deliverables
image

Roster

Chair

Jim Purvis, Advisian

Tedd Weitzman, Southern Company

Vice Chair

Jan Kuhlmann, ExxonMobil Corporation

Michael Pye, Fluor Corporation

Academic Advisor

Yong Cho, Georgia Institute of Technology

Bill O'Brien, The University of Texas at Austin

Members

Hosney Abdelgelil, Faithful+Gould

Dale Adcox, Fluor Corporation

Emad Al-Johar, Aramco Services Company

Husain Alkhalaf, Aramco Services Company

Cody Austin, Autodesk, Inc.

Srinivas Avantsa, AVEVA Solutions Ltd.

Steven Ayer, Arizona State University

Gary Barnes, Bechtel Group, Inc.

Katy Bartlett, McKinsey & Company, Inc.

Ted Blackmon, Construct-X, LLC

Eskil Carlsson, CSA Central, Inc.

Wei Liang Chew, Petronas

Ayaka Chiba, Hitachi Document Solutions Co., Ltd.

Mandi Coker, O3 Solutions

Evan Cunningham, DTE Energy

Russ Cusimano, ePM

Chris Daum, FMI Corporation

Parmanand Dharwadkar, The Dow Chemical Company

Ramon Diana, Zachry Group

Bradley Duke, Fluor Corporation

Max Eklund, Fluor Corporation

Fernando Espana, Construct-X, LLC

John Fish, Ford, Bacon & Davis, Inc.

Jeffrey Gans, Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP

Jamie Gerbrecht, ExxonMobil Corporation

Dan Gibson, Black & Veatch

Pierre Girard, Hatch

Josh Girvin, O3 Solutions

Mani Golparvar-Fard, University of Illinois

David Grau, Arizona State University

John Griffith, WorleyParsons

Zuhair Haddad, Consolidated Contractors Company

Adam Haines, PTAG, Inc.

Brad Hardin, Black & Veatch

Adley Harms, Autodesk, Inc.

Jason Hascall, Black & Veatch

Barton Hayes, Fluor Corporation

Firas Hijazi, Consolidated Contractors Company

Sabine Hoover, FMI Corporation

T.G. Jayanth, McKinsey & Company, Inc.

Predrag Jokovic, Hatch

Rayan Jreije, Consolidated Contractors Company

Julian Kang, Texas A&M University

Vishal Kelani, Arizona State University

Bryan Kendig, The Dow Chemical Company

Kevin Lanners, Wanzek Construction, Inc.

Fernanda Leite, The University of Texas at Austin

Edham Lokman, Petronas

Jesse Lund, Deloitte

Rezana Malek, Petronas

Mac McGarrigle, Hexagon Process Power & Marine

Randy McMeekin, Hatch

Deb McNeil, The Dow Chemical Company

Reiner Meyer-Roessl, Autodesk, Inc.

Chuck Mies, Autodesk, Inc.

Barbara Migl, The Dow Chemical Company

Robin Mikaelsson, Construct-X, LLC

James Milroy, Hatch

Brad Morey, WorleyParsons

Jimmy Nowicke, McKinsey & Company, Inc.

Jean-Claude Paradis, Hatch

Keith Parker, Eastman Chemical Company

Jeremy Rasmussen, PTAG, Inc.

Mike Reid, The Dow Chemical Company

Jonathan Rennie, WorleyParsons

Cormac Ryan, AVEVA Solutions Ltd.

Vanessa Sardi, Construct-X, LLC

Hiroshi Seki, Hitachi Document Solutions Co., Ltd.

Paul Self, InEight

Jan Shumate, Eastman Chemical Company

Matt Sikstrom, Ontario Power Generation

Abdelghani Sinno, Bentley Systems Inc.

Jay Snyder, FMI Corporation

Natalie Spare, FMI Corporation

Angela Steffens, USAA

Jeff Stephens, Jacobs

Russ Thomas, ExxonMobil Corporation

Paras Trivedi, Dassault Systèmes SE

Judy Veatch, Black & Veatch

John Walker, Atlas RFID Solutions

Don Wallace, Autodesk, Inc.

Ex-Officio

Nuria Ayala, CII

Amelia Celoza, CII

John Palmer, CII

Susan Quaglino, CII